Biologia

Konspekt lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

Autor: mgr Jolanta Woźniak

Temat: Budowa organizmu roślinnego. Zajęcia w terenie.
Dział programu: struktura organizmu i jej funkcje.
Zakres treści:
    - Rośliny jedno i wielokomórkowe
    - Plechowce a organowce
    - Mszaki , paprotniki i rośliny nasienne
    - Rośliny zielne a drzewa, krzewy i krzewinki
    - Rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny
    - Organy roślinne i ich funkcje
Cele zoperacjonalizowane w zakresie:
Wiadomości:
    - Uczeń rozróżnia rośliny jedno i wielokomórkowe
    - Uczeń rozróżnia wśród roślin plechowce i organowce
    - Uczeń wie, że do organowców należą mszaki, paprotniki i rośliny nasienne
    - Uczeń definiuje rośliny jednoroczne , dwuletnie i byliny
    - Uczeń wymienia organy roślinne
    - Uczeń wyjaśnia funkcje poszczególnych organów roślinnych
Umiejętności:
    - Uczeń potrafi wskazać rośliny należące do poszczególnych grup taksonomicznych
    - Uczeń charakteryzuje budowę organizmu roślinnego
    - Uczeń ocenia wpływ środowiska na psychikę własną i kolegów
Postawy:
    - Uczeń zdaje sobie sprawę z piękna otaczającej go przyrody
    - Uczeń wie, że nie należy niszczyć gatunków rzadkich i chronionych
Metody:
    - pogadanka
    - praktyczna - wypełnianie arkuszy z zadaniem
    - metoda gier dydaktycznych - zabawa " prawda czy fałsz "
Pomoce: Arkusze robocze, taśma klejąca, nożyczki, sztywnik, okazy naturalne zebrane na
     miejscu, kartki do gier dydaktycznych.
Forma lekcji:
Praca grupowa - długoterminowa
Plan lekcji:
    1. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji terenowej, z jej celami; omówienie przebiegu
        poszczególnych faz lekcji i czasu ich realizacji.
    2. Uczniowie wraz z nauczycielem siadają w kole na łące ; nauczyciel dzieli uczniów na 5
        osobowe grupy.
    3. Temat lekcji jest znany uczniom z klas młodszych , nauczyciel przypomina najważniejsze
        wiadomości. W trakcie pogadanki uczniowie mogą sporządzić własne notatki.
Faza realizacji :
    1. Nauczyciel rozdaje każdej grupie arkusze robocze z zadaniami , omawiając krótko każde
        z zadań. Każda grupa zajmuje wyznaczone stanowisko i przystępuje do pracy.
    2. Po wykonaniu zadań uczniowie siadają tak jak poprzednio i każda grupa referuje
        przebieg swojej pracy pokazuje zebrane materiały. Nauczyciel koryguje ewentualne
        błędy.
Faza podsumowująca:
    - W celu utrwalenia wiadomości nauczyciel proponuje grę "prawda czy fałsz ".
    - Zebrane i opracowane informacje uczeń umieszcza w swoim projekcie .

Temat: Budowa organizmu roślinnego. Zajęcia w Biskupinie

Zadanie 1

Uzupełnij schemat i wykonaj zadanie

1.gif (14351 bytes)

 

Zadanie 2

Uzupełnij schemat wykonaj zadania z ramek

2.gif (9407 bytes)

3.gif (15939 bytes)

4.gif (12254 bytes)

5.gif (12682 bytes)

6.gif (6976 bytes)

Strona poprzednia