Technika
Konspekt lekcji techniki dla klasy I gimnazjum
Autor: mgr Jacek
Antkowiak
Temat: Proces wytopu żelaza, brązu,
złota, obróbka metalu, produkcja dziegciu i smoły drzewnej.
Dział programu: Wykres żelazo - węgiel. Proces wytopu żelaza.
Zakres treści:
- Przygotowanie dymarki do wytopu żelaza
- Budowa dymarki
- Proces wytopu żelaza
- Proces obróbki
wytopionego żelaza
- Opis stanowiska kowalskiego
- Opis stanowiska
do wytopu brązu
- Opis stanowiska do wytopu srebra
- Opis stanowiska
mincerza
- Opis stanowiska złotnika
Cele zoperacjonalizowane w zakresie:
Wiadomości:
- Uczeń wie jakie
właściwości posiada metal
- Uczeń wie jakie są rodzaje metali i stopy metali
- Uczeń wie jak
przebiega proces wytopu żelaza
- Uczeń wie jakie składniki są potrzebne do wytopu żelaza
- Uczeń wyjaśnia
zadanie podzespołów wchodzących w skład wielkiego pieca
- Uczeń wie jaka temperatura potrzebna jest do wytopu żelaza
Umiejętności:
- Uczeń potrafi opisać właściwości metali
- Uczeń potrafi
opisać cechy metali szlachetnych, stopów i metali nieszlachetnych
- Uczeń potrafi opisać proces wytopu żelaza i stopów metali
- Uczeń potrafi
wymienić składniki potrzebne do wytopu żelaza i stopów metali
- Uczeń potrafi wymienić elementy wchodzące w skład wielkiego pieca
- Uczeń potrafi
ocenić wpływ związków powstających podczas wytopu żelaza
Postawy:
- Uczeń zdaje sobie sprawę z zagrożenia odpadami komunalnymi dla
środowiska
naturalnego
- Uczeń zdaje sobie sprawę z potrzeby ponownego przetwarzania
surowców wtórnych w
związku z ochroną środowiska
- Uczeń stara się wykorzystać nowości techniczne w związku z ochroną
środowiska
- Uczeń jest
świadomy z korzyści i zagrożeń płynących z rozwoju przemysłu
Metody:
- Praktyczna wypełnianie arkuszy z zadaniem
- Praca zespołowa
- Praca indywidualna
Pomoce:
- Arkusze robocze
- Dymarka
Forma lekcji:
Praca grupowa - długoterminowa
Plan lekcji:
Zapoznanie uczniów z tematem lekcji terenowej, z jej celami, omówienie przebiegu
poszczególnych faz lekcji i czasu ich realizacji
- Podział uczniów
na zespoły
- Sporządzanie
notatek podczas narady
Faza realizacji:
- Nauczyciel
rozdaje każdej grupie arkusze robocze z zadaniami, omawiając je krótko
- Po wykonaniu
zadania każda grupa przygotowuje referat na opracowany przez siebie
temat
Grupa 1
Arkusz roboczy z techniki
Naszkicuj budowę stanowiska kowalskiego.
Napisz na czym polegała praca kowala.
W jakich dziedzinach życia codziennego wykorzystywano przedmioty wykonane przez kowala?
Jakimi narzędziami pracowali dawni kowale?
Jaką temperaturę uzyskiwano w palenisku kowalskim?
Czym różnią się współczesne narzędzia wykorzystywane przez kowali od tych
demonstrowanych na festynie ( wywiad z kowalem ).
Naszkicuj lub zrób zdjęcie przedmiotów demonstrowanych na stanowisku.
Grupa 2
Arkusz roboczy z techniki
Naszkicuj lub zrób
zdjęcie stanowiska odlewu i obróbki brązu.
Napisz na czym polega praca osoby zajmującej się odlewem brązu?
Opisz metodę wytopu na wosk tracony.
Jaka temperatura jest potrzebne do wytopu brązu?
W jakich dziedzinach życia wykorzystywano przedmioty wykonane z brązu?
Jakimi narzędziami pracowali dawniej?
Czym różnią się współczesne narzędzia wykorzystywane obecnie od tych
demonstrowanych
na festynie ( wywiad z osobą demonstrującą proces odlewu i obróbki brązu ).
Naszkicuj lub zrób zdjęcie przedmiotów demonstrowanych na stanowisku.
Grupa 3
Arkusz roboczy z techniki
Naszkicuj lub zrób zdjęcie
stanowiska produkcji dziegciu.
Napisz na czym polega praca osoby zajmującej się produkcją dziegciu.
Jakimi narzędziami pracowali dawniej?
W jakich dziedzinach życia codziennego wykorzystywano dziegć?
Jaka temperatura potrzebna jest do produkcji dziegciu?
Czym różnią się współczesne narzędzia wykorzystywane obecnie od tych
demonstrowanych na festynie (
wywiad z osobą demonstrującą proces produkcji dziegciu ).
Naszkicuj lub zrób zdjęcie przedmiotów demonstrowanych na stanowisku.
Grupa 4
Arkusz roboczy z techniki
Naszkicuj lub zrób zdjęcie
stanowiska produkcji smoły drzewnej.
Napisz na czym polega praca osoby zajmującej się produkcją smoły dzrewnej.
Jakimi narzędziami pracowali dawniej?
W jakich dziedzinach życia codziennego wykorzystywano smołę dzrewną?
Jaka temperatura potrzebna jest do produkcji smoły dzrewnej?
Czym różnią się współczesne narzędzia wykorzystywane obecnie od tych
demonstrowanych na festynie (
wywiad z osobą demonstrującą proces produkcji smoły dzrewnej ).
Naszkicuj lub zrób zdjęcie przedmiotów demonstrowanych na stanowisku.
Grupa 5
Arkusz roboczy z techniki
Naszkicuj lub zrób zdjęcie
stanowiska wytopu żelaza - dymarka.
Napisz na czym polega proces wytapiania żelaza za pomocą dymarki.
Jaką temperaturę uzyskiwano w dymarce?
Czy podczas wytopu żelaza w dymarce żelazo przechodziło w stan płynny?
Jakimi narzędziami pracowali dawniej?
W jakich dziedzinach życia codziennego wykorzystywano przedmioty wykonane podczas wytopu
żelaza?
Czym różnią się współczesne narzędzia wykorzystywane podczas wytopu żelaza od tych
demonstrowanych na festynie ( wywiad z osobą demonstrującą wytop ).
Dołącz fragment wtopionego metalu lub
zrób zdjęcie.
| Strona poprzednia |